Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Adelaide și a urcat în clasamentul WTA

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din Adelaide, după victoria în fața australiencei Alja Tomljanovic, scor 6-4, 7-5. În urma acestui rezultat, sportiva din Constanța va urca pe locul 3 în clasamentul WTA.

Primul set a durat 42 de minute și a fost dominat categoric de fostul lider mondial în ierarhia feminină. În cel de-al doilea set (56 de minute), Simona a condus cu 2-0, a fost egalată de adversara sa, dar a reușit să se impună în cele din urmă cu break în ultimul game.

La finalul partidei, Simona a declarat că meciul cu Ajla Tomljanovic a fost unul greu, dar că se aștepta să fie așa, în condițiile în care și celelalte două partide jucate împotriva australiencei au fost dificile.

„E foarte important că am câștigat primul meci al anului. Muncesc din greu și sunt foarte mulțumită de victorie. Primul meci e întotdeauna greu și chiar dacă te antrenezi săptămâni la rând, nu e la fel ca și când joci meciuri oficiale.

Am obosit un pic în setul doi, dar e normal. Sper să mă refac rapid și să fiu la înălțime și în următorul meci. Mă voi recupera cu baie cu gheață și mă voi odihni la mine în cameră. E frumos să-l am pe Darren din nou în echipă. Vreau să-i mulțumesc că e din nou lângă mine. M-a ajutat la on-court coaching. Mulțumesc, D”, a spus Simona Halep.

Sportiva a anunțat ulterior că donează 2.000 de dolari pentru victimele incendiilor din Australia, după ce l-a enervat „doar” de 10 ori pe Darren Cahill. Înainte de startul competiției, Simona declarase că va dona câte 200 de dolari de fiecare dată când va avea o reacție dură la adresa antrenorului.

Cu această victorie, constănțeanca a acumulat 5.560 de puncte și va urca pe locul 3 în clasamentul WTA, peste Naomi Osaka.

În sferturile de finală ale turneului de la Adelaide, Simona va juca împotriva sportivei Aryna Sabalenka (locul 12 WTA), care a trecut în optimi de Bernarda Pera (locul 70 WTA), scor 7-6, 6-2. Meciul este programat joi, 16 ianuarie, la ora 4:30.

Dacă va câștiga turneul din Adelaide, Simona Halep se va apropia la 10 puncte de locul 2 WTA. După această competiție urmează Australian Open, primul Grand Slam al anului, turneu programat în perioada 20 ianuarie – 2 februarie.